Porpáczy Aladár (1903. december 17. – 1965. február 15) Kossuth-díjas kertészmérnök, növénynemesítő, a magyar korszerű gyümölcsnemesítés megalapítója és megszervezője, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja.
Kertészinasként kezdte, majd kertészsegéd lett. Tanulmányait 1924 őszén a budapesti Kertészeti Tanintézetben folytatta, tanítómesterei (Magyar Gyula és Mohácsy Mátyás) ismertették meg vele a növénynemesítést és a gyümölcstermesztést. 1927-ben diplomázott, majd a Magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémia kertészeti tanszékén gyakornokként dolgozott.
1931-től az Eszterházy-hitbizomány kertészeti vezetője volt, ettől fogva Eszterházán, a mai Fertődön élt és alkotott. Már 1945-ben kísérleti telepet szervezett a feloszlott hitbizomány kertgazdaságából. 1946-ban kialakította a fertődi kastély helyreállított szárnyában a kertészeti szakmunkásképző intézetet is, melyet néhány év után szakközépiskolává
szerveztek. Kiváló szervezőkészségének eredményeként az általa vezetett
kísérleti telepet nemzetközi hírű kutatóintézetté fejlesztette. A második világháborúban elpusztult Eszterházy kastély megmentéséért is sokat tett.
1954-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választották. Az 1957-ben
egyesített fertődi és sopronhorpácsi Növénynemesítési és
Növénytermesztési Kutató Intézetnek, valamint az Intézet gazdaságának
1957-től 1965-ig egyaránt igazgatója volt, és részt vett a megalakuló
Kísérletügyi Tanács munkájában. A budapesti Kertészeti és Szőlészeti Főiskola, majd egyetem Gyümölcstermesztési Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára volt 1959-1963 között.
A bogyós gyümölcsűek nemesítésével, termesztéstechnológiájával és növényvédelmével foglalkozott. A körte, a szamóca, a málna és a dió
nemesítésével és oltásával is foglalkozott. Irányítása alatt 11
gyümölcs-, 11 zöldség-, 10 mezőgazdasági növény-, 7 illóolaj- és
gyógynövényfajon végeztek nemesítési, termesztéstechnológiai,
talajerő-visszapótlási és növényvédelmi, valamint feldolgozási
kutatásokat.
Szakkönyveiben a dió, mandula, gesztenye, mogyoró, körte, szamóca, málna, ribiszke, szeder, köszméte termesztéséről és nemesítéséről nyújtott részletes ismertetést. Könyveit többnyire társszerzőkkel, elsősorban Mohácsy Mátyással írta.
Munkásságának elismeréséül Kossuth-díjban részesült 1952-ben, majd
1958-ban és 1963-ban a Munka Érdemrend arany fokozatát, 1963-ban az Entz
Ferenc szakmai emlékérmet kapta meg. Fertőd város 2006-ban választotta
díszpolgárának, emlékét a kastély falán márványtábla őrzi.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése